تبلیغات
نور شریعت - عبادات از دیدگاه قرآن آیات الاحکام/آیت الله سید نورالدین شریعتمدار جزایری بخش هشتم

نور شریعت
 

بـه سـایـت نـور شـریـعـت خـوش آمـدیـد
 

چیزهایی که برای آنها باید غسل کرد در قرآن

اول چیزی که برای آن غسل باید کرد نماز است زیرا در آیه قرآن امر به غسل کرده در هنگام اراده نماز و برای قضای تشهد و سجده فراموش شده که بعد از نماز قضا می‌شوند نیز جزء نمازند و باید برای آنها غسل کرد اگر غسل نداشته باشد اما غسل برای سجده سهو بنا بر احتیاط واجب است.

دوم طواف واجب که اگر شخصی جنب باشد و بخواهد طواف واجب را انجام دهد باید غسل کند بلکه برای انجام دادن طواف مستحب نیز غسل واجب است زیرا داخل شدن به مسجد الحرام با جنابت جایز نیست.

سوم روزه کسی که در شب ماه رمضان جنب است باید پیش از طلوع فجر غسل کند و اگر عمدا جنب بماند روزه‌اش باطل است چهارم دست زدن به نوشته قرآن و اسم خدا چنانچه در وضو بیان آن گذشت.

پنجم توقف در مساجد و داخل شدن در آنها به قصد گذاشتن چیزی در آنها اما اگر به قصد برداشتن چیزی از میان آنها باشد و یا تنها از مسجد عبور کند از دری وارد شود و از در دیگری خارج گردد اشکالی ندارد مگر در مسجد الحرام در مکه و مسجد نبوی در مدینه که به هیچ عنوان وارد شدن در آنها جایز نیست.

بنابر احتیاط واجب حرم‌های پیامبران و امام معصوم مثل مسجد است و در حال جنابت توقف در آنها جایز نیست مقصود از حرم رواقی است که ضریح مقدس پیدا است اما رواقی که ضریح پیدا نیست این حکم را ندارد و همچنین حرم امامزاده این حکم را ندارد.

در مسجد که حرام است با حال جنابت وارد شد در آن فرقی نیست میان مسجد آباد و مسجد مخروبه و مسجدی که کسی در آن نماز نمی‌خواند حتی اگر آثار مسجد از آن نیز رفته باشد فقط زمین از مسجد باقی مانده توقف با حال جنابت در این زمین جایز نیست اگر در مکانی شک شود که مسجد است یا نه حکم مسجد را ندارد و توقف در آن برای جنب جایز است.

چون داخل شدن و توقف در مسجد با جنابت جایز نیست حرام است جنب اجیر شود برای کار کردن در مسجد و چنین اجاره‌ای باطل است و پولی که در عقد اجاره شرط شده طلب ندارد لیکن مزد متعارف آن کار را طلب دارد.

ششم خواندن سوره‌ای از قرآن که سجده واجب در آن است حتی اگر بسم الله را به قصد آن سوره بخواند حرام است و سوره‌های سجده‌دار واجب در قرآن چهار است سوره الم سجده سوره حم سجده سوره نجم و سوره علق.

اگر کسی شک کند جنب شده یا نه غسل بر او لازم نیست و آنچه بر جنب حرام است برای او حرام نیست.

شرایط و واجبات غسل در قرآن

از آیه مبارکه در قرآن واجبات و شرایطی فهمیده می‌شود.

1- نیت - در غسل نیت لازم است چون عبادت است و عبادات از افعال قصدیه هستند و نیاز به قصد دارند که همان نیت است و در قرآن فرمود اگر جنب هستید غسل کنید پس غسل که برای تطهیر از جنابت است و برای خواندن نماز باید انجام شود باید با همین نیت صورت پذیرد تا اطاعت از امر خدا محسوب گردد اضافه بر این خداوند در قرآن فرموده {إِنّا أَنْزَلْنا إِلَیْكَ الْكِتابَ بِالْحَقّ‏ِ فَاعْبُدِ اللّهَ مُخْلِصًا لَهُ الدِّینَ}([1])

ما کتاب را به حق بر تو فرستادیم پس عبادت خدا را با اخلاص کن که دین از آن خداست در عبادت باید نیت خالص باشد و عبادت را برای خدا آورد و غسل عبادت است و نیاز به نیت دارد و این نیت باید به قصد اخلاص و قربت باشد و در آیه دیگر فرمود {وَ ما أُمِرُوا إِلاّ لِیَعْبُدُوا اللّهَ مُخْلِصینَ لَهُ الدِّینَ حُنَفاءَ وَ یُقیمُوا الصّلاةَ وَ یُؤْتُوا الزّكاةَ وَ ذلِكَ دینُ الْقَیِّمَةِ}([2])

و امر نشدند مگر این که خدا را با اخلاص عبادت نمایند و از شرک به خدا دوری جویند و نماز را برپا دارند و زکات را بپردازند و این است دین محکم و استوار.

2- شستن بدن - تطهیر در جنابت که در قرآن آمده است با شستن تمام بدن حاصل می‌شود پس تمام بدن از بالا تا پایین باید شسته شود حتی به مقدار سر سوزنی نباید خشک بماند و اگر چیزی مانع از رسیدن آب به بدن است باید رفع شود تا آب به پوست بدن برسد و شستن باطن مثل داخل دهان و بینی لازم نیست موی بدن اگر کم باشد باید شسته شود اما اگر زیاد باشد مانند موی سر زنان شستن آن لازم نیست لیکن پوست سر باید شسته گردد.

اگر در جایی از بدن شک داشته باشد از باطن است که شستن آن لازم نیست یا از ظاهر است که شستن آن لازم است احتیاط واجب شستن آن است هرچند در سابق از باطن بوده است مثل شکافهایی که در اثر سرما بر دست و پا پیدا می‌شوند.

3- شستن بدن در غسل ترتیبی یا ارتماسی - غسل ترتیبی آن است که اول سر و گردن را بشوید سپس تمام بدن را بشوید و بهتر است اول سمت راست بدن را بشوید پس از آن سمت چپ بدن را بشوید و لازم نیست از بالا به پایین بشوید و می‌تواند از پایین به بالا بشوید.

غسل ارتماسی این است که تمام بدن را با نیت یک دفعه زیر آب بشوید و برای غسل ارتماسی می‌تواند زیر آب برود و نیت غسل کند و تمام بدن را حرکتی دهد که در یک بار با هم شسته شود و می‌تواند بیرون از آب باشد و نیت غسل کند و یک دفعه زیر آب برود.

و اگر مانعی از رسیدن آب در بدن باشد باید رفع شود و در غسل ارتماسی پا را از زمین بردارد و آب را در زیر موهای بدن اگر زیاد است برساند و لازم نیست این کارها در یک لحظه صورت گیرد و اگر تدریجی باشد اشکال ندارد.

در غسل ارتماسی لازم نیست بدن بیرون از آب باشد و با نیت یک دفعه زیر آب برود بلکه اگر اول زیر آب رود سپس در زیر آب نیت کند و بدن خود را حرکتی بدهد کافی است و یا اگر در میان آب ایستاده باشد که نیمی از بدن او در آب و نیمی بیرون آب باشد و نیت غسل کند و یک دفعه زیر آب برود غسل ارتماسی صحیح است.

4- مطلق بودن آب - زیرا در قرآن است اگر جنب بودید تطهیر کنید و روشن است که طهارت با آب مطلق به دست می‌آید نه مضاف

5- پاک بودن آب - زیرا طهارت از غسل با شستن با آب حاصل می‌شود پس باید آب پاک باشد تا به بدن پاکی و طهارت بخشد و با آب نجس طهارت حاصل نمی‌شود

6- مباح بودن آب غسل و ظرف آب و محل ریزش آب - به همان بیان که در وضو گذشت همه اینها باید مباح باشند زیرا در قرآن غسل برای نماز است که عبادت است و خود غسل نیز عبادت است و با غصب نمی‌شود عبادت خدا کرد

7- مانعی از استعمال آب نباشد - در قرآن است که اگر آب نباشد نوبت به تیمم می‌رسد و غسل نباید کرد پس در موردی که تیمم باید کرد غسل جایز و مشروع نیست

8- تمام واجبات و شرایطی که در وضو گفتیم در غسل باید رعایت شود از پاک بودن بدن پیش از غسل اگر بخواهد با آب قلیل غسل کند و نبودن مانع از رسیدن آب به بدن و حکم جبیره و دیگر واجبات و شرایط که در وضو بیان شد در غسل نیز لازم است رعایت شوند چون غسل و وضو هر دو وسیله تطهیر هستند برای نماز پس واجبات و شرایط آنها یکی است.

اگر بعد از فارغ شدن از غسل شک کند که آن را صحیح انجام داده یا باطل اعتنا نکند و بگوید صحیح است و اگر در اثنای آن شک کند که عضو قبلی را درست انجام دادم یا نه اعتنا نکند و بگوید صحیح انجام داده است.

موالات یعنی پی در پی و پشت سر هم انجام دادن افعال در غسل لازم نیست و می‌تواند سر و گردن را صبح بشوید و سمت راست را عصر و سمت چپ را شب بشوید

هزینه غسل کردن زوجه بر زوج اوست نه برخودش پس اگر غسل جنابت برای زن نیاز به هزینه و مخارجی داشته باشد شوهرش باید آن را بپردازد.

و اگر کسی به حمام رود و قصدش این باشد که هزینه غسل را ندهد یا از مال حرام بدهد یا از مالی که خمس و یا زکات آن را نداده بدهد غسل او باطل است اگر حمامی راضی نباشد.

اگر به حمام برود و بر او غسلی باشد و بعد از خارج شدن از حمام شک کند غسل کرده یا نه باید بگوید غسل نکرده و اگر میداند غسل کرده اما شک کند غسل را درست انجام داده یا باطل باید بگوید درست انجام داده است.

غسل کردن در استخرهای زمین کشاورزی که در آنها آب جمع می‌کنند برای آبیاری زمین جایز نیست مگر با رضایت مالک آن و غسل کردن در حوض مدارس و مکانهای عمومی جایز نیست مگر با احراز وقف برای عموم مردم یا مباح بودن تصرف در آن برای همه مردم

آبهایی را که برای آشامیدن عموم مردم در جاهایی قرار می‌دهند وضو گرفتن و غسل کردن از آنها جایز نیست مگر بدانیم که وضو و غسل از آنها جایز است و مالک مباح کرده است.

بهتر است بعد از خروج منی از مجری بول کند سپس استبراء نماید که اگر مایعی بعد از اینها از او بیرون شد پاک باشد و غسل و وضویش نیز صحیح باشد و اگر تنها بول کند و استبراء نکند مایعی که از او بیرون می‌آید بول است و اگر بعد از جنب شدن بول ندارد که بول کند و استبراء تنها بکند و بعد از استبرا مایعی از او خارج شود پاک است.([1]) سوره زمر آیه 2.

([2]) سوره بینه آیه 5.


coffee and viagra interaction
جمعه 17 خرداد 1398 09:15 ب.ظ

I blog frequently and I genuinely thank you for your information. Your article has truly peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed too.
hemp
پنجشنبه 3 اسفند 1396 06:26 ب.ظ
هی اونجا! من می دانم که این مسئله خالی از موضوع است اما من تعجب می کنم که پلت فرم وبلاگ چیست
شما برای این سایت استفاده می کنید؟ من از Wordpress خسته شده ام زیرا من داشته ام
مسائل با هکرها و من به جای جایگزین برای یک پلت فرم دیگر نگاه می کنم.
من می توانم فوق العاده باشم اگر بتوانید به مناسبت یک پلت فرم خوب اشاره کنید.
clash royale gems generator
چهارشنبه 25 بهمن 1396 04:01 ب.ظ
با توجه به این نوشته، من به طور جدی بر این باورم که این سایت شگفت انگیز نیاز بیشتری به توجه دارد. احتمالا من برگشتم
برای خواندن بیشتر، با تشکر از اطلاعات!
std testing
شنبه 13 آبان 1396 06:25 ب.ظ
اگر بخواهید از این پاراگراف معامله ای بکنید، باید آن را انجام دهید
این استراتژی ها را به وب سایت شما برساند.
std testing price
شنبه 13 آبان 1396 05:37 ب.ظ
شما در واقع به نظر خود خیلی راحت است اما من این موضوع را در واقع چیزی است که من هستم
فکر می کنم هرگز نمی فهمم به نظر می رسد بیش از حد پیچیده و بسیار گسترده ای برای من.
من منتظر پست بعدی خواهم بود
سعی کنید چنگ بزنید
ask a psychic
چهارشنبه 10 آبان 1396 08:10 ب.ظ
کدنویسی من در تلاش است تا من را متقاعد کند که از PHP پیروی کند.net.net

من همیشه این ایده را به خاطر هزینه هایش دوست داشتم. اما او تلاش می کند
هرگز کمتر من در حدود یک سال از وردپرس در وب سایت های مختلف استفاده کرده ام و از تغییر در پلتفرم دیگری مشتاق هستم.
من چیزهای زیادی در مورد blogengine.net شنیده ام. آیا راهی وجود دارد که بتوانم همه را وارد نمایم
وردپرس من در آن قرار دارد؟ هر گونه کمک بسیار قدردانی خواهد شد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

.: Weblog Themes By Pichak :.


Online User
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn
  • ضایعات